0

Zážitkové firmy

Hledáte na internetu nějaký zážitek a našli jste ho na více stránkách? Procházíte zážitkové firmy a nevíte kterou vybrat? Pomůžeme vám. Napovíme, jak se orientovat na trhu se zážitky, jaké kritéria by měly solidní zážitkové firmy splňovat a v neposlední řadě poradíme, jak ušetřit.

Zážitkové firmy v praxi

Trh se zážitky je na tom podobně, jako kterékoliv jiné odvětví, kde se firmy perou o každého zákazníka. Některé firmy se snaží přesvědčit širokou nabídkou všeho možného, jiné zase sebechválou, jak jsou nejlepší a mají nejvíc zákazníků a možná nejnižší ceny. Ani jedno není dobře a správná cesta je někde uprostřed.

To znamená, ucelená nabídka vybraných produktů a asi nejpodstatnější, zpětná vazba zákazníků. Na českém internetu existuje několik serverů se zbožím, kde samozřejmě najdete i zážitkové dárky. Mezi nejnavštěvovanější patří pravděpodobně Heureka.cz, který denně navštíví desítky tisíc zákazníků, kteří hledají reference produktů a firem.

Jen pro zajímavost, vyzkoušejte vyhledat třeba slovo zážitky, Heureka.cz najde více jak tisíc položek. Teď si vyberte některou z nich, bude léto tak vyzkoušejme třeba tandemový seskok padákem. Ceny jsou v rozmezí od 3790,- do 7400,-. Pokud pro vás není cena rozhodujícím faktorem, podívejte se na hodnocení zákazníků. Na prvním místě je firma, která má přes neuvěřitelných 4000 hodnocení od zákazníků. Druhé místo patří firmě, která má o více jak tisíc ohlasů méně. Zde není co dodat. Jedním z faktorů, které by měli pro vaše rozhodování být tím určujícím, jsou reference zákazníků.

Zážitky: Jak poznat dobré firmy

Jak jsme si již řekli na začátku, firem specializujících se na zážitky je několik. Daleko více je pak partnerských poskytovatelů, kteří zážitky prodávají jako prostředníci za provizi z prodeje. Pro vás jako zákazníka je cena pořád stejná a rozdíl téměř nepoznáte. Přesto doporučujeme nakupovat přímo u firmy specializující se na zážitky.

Jak takovou firmu rozeznat od ostatních? Jednak na výše zmiňovaných serverech se zbožím, kde je vždy uveden kontakt konečného prodejce a jednak se dá firma dohledat v různých registrech a organizacích na ochranu spotřebitele.

Například „APEK - asociace pro elektronickou komerci“, vydává certifikát pouze ověřeným firmám a obchodům. Certifikát APEK patří mezi věrohodné, protože je udělován na základě hodnocení uživatelů. Dalším znakem kvality může být například členství firmy ve sdružení „SOS – sdružení na ochranu spotřebitele“. V neposlední řadě je ukazatelem kvality také firma zařazena do programu „Česká kvalita“, kde jsou členem pouze důvěryhodné a nezávislé značky kvality.

Zážitkové firmy okem zákazníka

Pořád nejste rozhodnuti? Podívejte se například, jakou formou objednaný zážitek dostanete. Některé zážitkové firmy vám jen pošlou emailem vaše přidělené zákaznické číslo a telefonní kontakt, na kterém si máte objednat datum uskutečnění zážitku. Pokud si zážitky objednáváte sami pro sebe, nebo pokud objednaný zážitek stojí pár korun, tak by to možná nevadilo. Ale co když objednáváte pro někoho? Dárek k narozeninám, dárek pro muže, pro ženu, k Vánocům, svatební dary a tak dále. Opravdu si myslíte, že kouskem papíru z vaší tiskárny někoho ohromíte?

Věnujte pozornost způsobu, jakým jsou zážitky distribuovány. Zážitkové firmy, které si cení svých zákazníků, mají snahu doladit i takové drobnosti jako jsou balíčky, ve kterých zážitky dostáváte. Na webu každé firmy by mělo být vyobrazeno, jak takové balení vypadá. Pokud cítíte, že za takový dárek se nemusíte stydět, směle do toho. Zbývá jen vybrat zážitek.

Certifikát od firmy specializující se na zážitky

Představte si, že jdete na oslavu narozenin někoho, s kým sice pracujete několik let, ale nic o něm nevíte. Ideálním příkladem je například firemní oslava některého ze zaměstnanců, na kterou jste pozváni. Nechcete přijít s prázdnou a taky nechcete zapadnout do tuctových dárků v podobě lahve alkoholu nebo dospělých srandiček. Univerzální poukaz, nejlépe předplacen na určitý počet bodů, aniž by byla vyobrazena jeho hodnota v korunách, je zajímavý a obdarovaný jej jistě ocení. Takový poukaz nebo dárkový certifikát může oslavenec dle vlastního uvážení vyměnit za jeden nebo více zážitku v odpovídající bodové hodnotě. Certifikát od firmy, která se specializuje na zážitky, je ideálním a originálním dárkem, na který se nezapomíná.


Jistě jste si všimli, že vám zde nepodsouváme firmu ESENNCE. Obecně jsme shrnuli fakta, kterých byste se měli držet, pokud chcete vybrat tu správnou zážitkovou firmu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám mnoho radostných zážitků.